MURTA300120
Mfr.Part #
MURTA300120
Description
DIODE GEN PURP 600V 150A 3 TOWER
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Current-Max :
25μA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Case Connection :
Isolated
Average Rectified Current :
150A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2750A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.6V @ 150A
Element Configuration :
Common Cathode
1 (Unlimited)
Reverse Recovery Time-Max :
0.15μs
Datasheets
MURTA300120
GeneSiC Semiconductor MURTA300120
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 600V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MURTA300120 Overview
MURTA300120 Features
a forward voltage of 25μA
a forward voltage of 25μA
MURTA300120 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURTA300120 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23