MURT40040
Mfr.Part #
MURT40040
Description
DIODE MODULE 400V 200A 3TOWER
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reverse Voltage :
400V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Average Rectified Current :
400A
Max Surge Current :
3.3kA
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
3.3kA
Terminal Position :
UPPER
Reverse Recovery Time :
180 ns
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 200A
Number of Terminations :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Peak Reverse Current :
Chassis Mount
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Forward Voltage :
1.35V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
200A
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Datasheets
MURT40040
GeneSiC Semiconductor MURT40040
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 400A 400V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MURT40040 Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.35V.In order to prevent the surge current from exceeding 3.3kA, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 200A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 25μA.
MURT40040 Features
1.35V forward voltage
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MURT40040 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURT40040 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23