MURT40005R
Mfr.Part #
MURT40005R
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE MODULE 50V 200A 3TOWER
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reverse Recovery Time :
125 ns
1 (Unlimited)
Reverse Voltage :
50V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Pbfree Code :
yes
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
2
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Output Current-Max :
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 200A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Package / Case :
Three Tower
Peak Reverse Current :
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Average Rectified Current :
400A
Max Surge Current :
3.3kA
Non-rep Pk Forward Current-Max :
3300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Case Connection :
Isolated
Datasheets
MURT40005R
GeneSiC Semiconductor MURT40005R
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 400A 50V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MURT40005R Overview
An output voltage of 200A is the maximum it can handle.Maintaining a surge current under 3.3kA and not letting it exceed it is the key to preventing it.A reverse voltage peak of 25μA is applied to devices like this one.
MURT40005R Features
a maximum output voltage of 200A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MURT40005R Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURT40005R applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23