MURT20060
Mfr.Part #
MURT20060
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE MODULE 600V 100A 3TOWER
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Surge Current :
2kA
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Average Rectified Current :
200A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Reverse Voltage :
600V
Peak Reverse Current :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Operating Temperature (Max) :
150°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2000A
Number of Elements :
2
Output Current-Max :
100A
Diode Type :
Standard
Published :
Reverse Recovery Time :
160 ns
Package / Case :
Three Tower
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 100A
Datasheets
MURT20060
GeneSiC Semiconductor MURT20060
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 200A 600V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MURT20060 Overview
The maximum output voltage is 100A.Keeping the surge current under 2kA and preventing it from exceeding it should be the rule.The reverse voltage peak of this device is 25μA.
MURT20060 Features
a maximum output voltage of 100A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MURT20060 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURT20060 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23