MUR10020CT
Mfr.Part #
MUR10020CT
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE MODULE 200V 50A 2TOWER
Stock
23
In Stock :
23
2
Peak Reverse Current :
25μA
Operating Temperature (Max) :
150°C
Chassis Mount
Max Surge Current :
400A
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Twin Tower
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Average Rectified Current :
100A
Reverse Recovery Time :
75 ns
Factory Lead Time :
6 Weeks
Forward Current :
100A
Pbfree Code :
yes
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Reverse Voltage :
200V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 months ago)
UNSPECIFIED
Published :
2013
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Output Current-Max :
50A
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Current - Average Rectified (Io) :
100A DC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 50A
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
MUR10020CT
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 200V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MUR10020CT Overview
The maximum output voltage is 50A.Keeping the surge current under 400A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 100A will operate.The reverse voltage peak of this device is 25μA.
MUR10020CT Features
a maximum output voltage of 50A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MUR10020CT Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MUR10020CT applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23