MUR10010CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MUR10010CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 100V 50A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Reverse Recovery Time :
75 ns
Operating Temperature (Max) :
150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
UPPER
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Peak Reverse Current :
25μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Output Current-Max :
50A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1500A
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
2
Average Rectified Current :
100A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 months ago)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage :
100V
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
400A
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 50A
Diode Type :
Standard
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Application :
SUPER FAST RECOVERY
Number of Phases :
1
Current - Average Rectified (Io) :
100A DC
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Package / Case :
Twin Tower
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
MUR10010CT
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 100V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MUR10010CT Overview
An output voltage of 50A is the maximum it can handle.Maintaining a surge current under 400A and not letting it exceed it is the key to preventing it.A reverse voltage peak of 25μA is applied to devices like this one.
MUR10010CT Features
a maximum output voltage of 50A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MUR10010CT Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MUR10010CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23