MU18-6FBHTK
Mfr.Part #
MU18-6FBHTK
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6
Stock
904
In Stock :
904
Product Category :
Spade Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stud/Tab Size :
6 Stud
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Series :
Scotchlok™
Length - Termination :
0.250 6.35mm
Weight :
603.277852g
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation :
Non-Insulated
Depth :
7.62mm
Length - Overall :
0.650 16.51mm
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Termination :
Crimp
Feature :
Butted Seam
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge :
18-22 AWG
Length :
16.51mm