MU18-187DFK
Mfr.Part #
MU18-187DFK
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Plating :
Tin
Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Contact Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Width - Tab :
0.187 4.75mm
Terminal Type :
Standard
Length :
14.732mm
Series :
Scotchlok™
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass
Body Material :
Brass
Factory Lead Time :
3 Weeks
Published :
Weight :
521.631226g
Wire Gauge :
18-22 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Length - Overall :
0.580 14.73mm