MU18-10R/LK
Mfr.Part #
MU18-10R/LK
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #10
Stock
35
In Stock :
35
Product Category :
Ring Connectors
Body Plating :
Tin
3 Weeks
Insulation :
Non-Insulated
Length :
18.796mm
Width :
7.874mm
Width - Outer Edges :
0.310 7.87mm
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Approval Agency :
CSA, UL
Contact Plating :
Tin
Orientation :
Straight
Wire Gauge :
18-22 AWG
Weight :
748.42741g
Contact Material :
Copper, ETP
Depth :
7.87mm
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type :
Circular
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Published :
2000
Length - Overall :
0.740 18.80mm
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
Contact Finish :
Thickness :
0.030 0.76mm