MU18-250DFK
Mfr.Part #
MU18-250DFK
Manufacturer
3M
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Stock
332
In Stock :
332
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Body Material :
Brass
Contact Finish :
Tin
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Butted Seam
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation :
Non-Insulated
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Length - Overall :
0.660 16.76mm
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass
Series :
Scotchlok™
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Wire Gauge :
18-22 AWG
Body Plating :
Tin
Weight :
839.145884g
Published :
2002
Contact Plating :
Terminal Type :
Standard
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
3 Weeks
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Length :
16.764mm