MU14-6FB/SK
Mfr.Part #
MU14-6FB/SK
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Scotchlok™
Sensing Distance :
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Wire Gauge :
14-16 AWG
Length - Overall :
0.650 16.51mm
Packaging :
Bulk
Insulation :
Non-Insulated
Contact Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Termination :
Crimp
Mount :
Stud
Stud/Tab Size :
6 Stud
Feature :
Butted Seam
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Length - Termination :
0.250 6.35mm
Depth :
6.35mm
Length :
16.51mm