MU14-110DFX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MU14-110DFX
Manufacturer
3M
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.110
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Published :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
0.540 13.72mm
Packaging :
Bulk
Weight :
158.757329g
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Butted Seam
Terminal Type :
Standard
Contact Material :
Brass
Contact Finish :
Tin
Width - Tab :
0.110 2.79mm 0.125 3.18mm
Length :
13.716mm
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Series :
Scotchlok™
Tab Thickness :
0.020 0.51mm