MU14-14FLK
Mfr.Part #
MU14-14FLK
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #1/4
Stock
599
In Stock :
599
Product Category :
Spade Connectors
Length - Ring Center to Termination :
0.400 10.16mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Termination :
Crimp
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Insulation :
Non-Insulated
Wire Gauge :
14-16 AWG
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Butted Seam
Length - Overall :
0.900 22.86mm
Contact Material :
Copper, ETP
Published :
2002
Length - Termination :
0.250 6.35mm
Mount :
Free Hanging
Depth :
10.92mm
Length :
22.86mm
Series :
Scotchlok™
Terminal Type :
Spring, Snap
Width - Outer Edges :
0.430 10.92mm
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Wire Gauge (Max) :
16 AWG