MT49H16M36BM-18 IT:B
Mfr.Part #
MT49H16M36BM-18 IT:B
Memory
HTS Code :
SYNCHRONOUS
Standby Current-Max :
0.055A
JESD-30 Code :
R-PBGA-B144
JESD-609 Code :
e1
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Access Time :
15ns
1
Memory Density :
603979776 bit
Terminal Pitch :
1mm
Packaging :
Bulk
Published :
Width :
11mm
Organization :
16MX36
I/O Type :
COMMON
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Pin Count :
144
Sequential Burst Length :
248
Memory Width :
36
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
18.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Current-Max :
0.885mA
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Memory Size :
576Mb 16M x 36
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clock Frequency :
533MHz
Supply Voltage :
1.8V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Base Part Number :
MT49H16M36
144-TFBGA
ECCN Code :
EAR99
1.5/1.81.82.5V V 144 Pin Memory IC MT49H16M36 18.5mm mm
MT49H16M36BM-18 IT:B Overview
Volatile is its memory type. It is available in a case with a Bulk shape. As you can see, it is embedded in 144-TFBGA case. There is an 576Mb 16M x 36 memory capacity on the chip. In this device, the memory is of the DRAM-format, which is a popular format in the mainstream computing sector. Due to its extended operating temperature range, the device is well suited for a wide range of demanding applications. A voltage of 1.7V~1.9V is possible to be applied to the supply. There is a recommendation that Surface Mount mounting type should be used for this product. As you can see from the diagram, the chip is planted with 144 terminations. In total, 1 functions are supported by this part. The memory device designed for this application has been designed to be powered by an 1.8V power supply. With a clock frequency of 533MHz, the memory rotates on its own. To select similar parts, many people use the device's base part number MT49H16M36. It has 144 pins indicating it has 144 memory locations. While this memory chip features many merits, it also offers AUTO REFRESH for improving system performance. An address can be read and/or written to one memory address using 1 ports on the chip. This memory chip requires a mere 1.5/1.81.82.5V of power. In addition to this device, there are COMMON-bit memory mapped I/O port addresses on this device. This memory ics is capable of operating with an input current of 0.885mA at max.