MT49H16M18BM-33
Mfr.Part #
MT49H16M18BM-33
Memory
Voltage - Rated DC :
1.8V
Operating Supply Voltage :
1.8V
Number of Pins :
144
Voltage :
1.8V
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Clock Frequency :
300MHz
Published :
Sequential Burst Length :
248
Terminal Pitch :
1mm
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
DRAM
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
ROHS3 Compliant
Density :
288 Mb
Terminal Position :
BOTTOM
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
AUTO REFRESH
Memory Type :
Volatile
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
yes
Access Time :
20ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Width :
18
Length :
18.5mm
Nominal Supply Current :
368mA
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Organization :
16MX18
Supply Voltage :
1.8V
Address Bus Width :
23b
Base Part Number :
MT49H16M18
Height Seated (Max) :
0.93mm