MT18N1R0C101CT
Mfr.Part #
MT18N1R0C101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1PF 100V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Class :
Class 1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±0.25pF
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1 pF
Series :
MT
Packaging :
Cut Tape
Subcategory :
Capacitors
Features :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Lead Style :
Lead Spacing :
Walsin
Product Status :
Active
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MT18N1R0C101CT
Walsin Technology MT18N1R0C101CT
MT 1 pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)