MSS6200G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6200G
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Product Category :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Number of Positions :
3
Actuator Length :
6.00mm
Circuit :
6PDT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
MSS
Electrical Life :
15,000 Cycles
Actuator Type :
Standard
Mount :
Through Hole
Mechanical Life :
15,000 Cycles
Published :
Switch Function :
On-On
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Termination Style :
PC Pin
Switch Travel :
2.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
20V
Throw Configuration :
6PDT
Termination :
PC Pin
ELV :
Non-Compliant
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Orientation :
Vertical
Operating Force :
600gf
Length - Tail :
3mm
Actuator Material :
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Voltage - Rated DC :
20V
Datasheets
MSS6200G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD