MSS6132-103MLC
Mfr.Part #
MSS6132-103MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
26
In Stock :
26
Fixed Inductors
Case/Size Code :
2424
Test Frequency :
100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Tolerance :
20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
20%
RMS Current (Irms) :
2.5A
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
1.36A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material - Core :
Ferrite
Lead Free :
Contains Lead
Height :
3.2mm
HTS Code :
Max DC Current :
2.5A
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Inductance :
10 µH
Package / Case :
SMD/SMT
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
6.1mm
Frequency - Self Resonant :
39MHz
DC Resistance (DCR) - Parallel :
70mOhm
Number of Terminations :
2
Length :
6.1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 10 hours ago)
Datasheets
MSS6132-103MLC
COILCRAFT MSS6132-103MLC
MSS6132-103MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD