MSS60-144-B10B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS60-144-B10B
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
B10B
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY DIODE,BEAMLEAD, B10B
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
RoHS :
Details
Current - Max :
50 mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Series :
HTS Code :
Resistance @ If, F :
20Ohm @ 5mA, 1MHz
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Brand :
MACOM
Product :
Schottky Diodes
Voltage - Peak Reverse (Max) :
3.5V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
B10B
MACOM
Capacitance @ Vr, F :
0.1pF @ 0V, 1MHz
Product Status :
Active
Base Product Number :
MSS60
Diode Type :
Schottky - Single
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Package :
Tray
Package / Case :
Datasheets
MSS60-144-B10B
MACOM Technology Solutions MSS60-144-B10B
Schottky - Single 0.1pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C NOT SPECIFIED B10B
MSS60-144-B10B Overview
RF diode operates at 50 mA volts, which is the maximal current RF diode can handle.Device specifications specify a maximum reverse voltage of 3.5V for this device.
MSS60-144-B10B Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS60-144-B10B Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS60-144-B10B applications of RF diodes.
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD