MSS6132-822MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-822MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Cut Tape
Length :
6.1mm
Reference Standard :
AEC-Q200
RMS Current (Irms) :
2.65A
Test Frequency :
100kHz
Case/Size Code :
2424
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 hours ago)
DC Resistance (DCR) - Parallel :
55mOhm
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
2.65A
Inductance :
8.2 µH
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation :
1.78A
Shielding :
Shielded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
6.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Inductance Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance-Nom (L) :
8.2 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
20%
Number of Functions :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
3.2mm
Package / Case :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Datasheets
MSS6132-822MLC
MSS6132-822MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD