MSS6132-682MLC
Mfr.Part #
MSS6132-682MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
DC Resistance (DCR) - Parallel :
52mOhm
Height :
3.2mm
Inductance Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance :
6.8 µH
Length :
6.1mm
Tolerance :
20%
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
6.1mm
Current - Saturation :
1.8A
Frequency - Self Resonant :
47MHz
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
Max DC Current :
2.8A
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
100kHz
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
RMS Current (Irms) :
2.8A
Datasheets
MSS6132-682MLC
COILCRAFT MSS6132-682MLC
MSS6132-682MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD