MSS6132-682MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-682MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case/Size Code :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Inductance :
6.8 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Published :
Length :
6.1mm
Current - Saturation :
1.8A
DC Resistance (DCR) - Parallel :
52mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
RMS Current (Irms) :
2.8A
Max DC Current :
2.8A
Number of Terminations :
2
Height :
3.2mm
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reference Standard :
AEC-Q200
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
47MHz
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Cut Tape
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Width :
6.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Test Frequency :
100kHz
Datasheets
MSS6132-682MLC
MSS6132-682MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD