MSS6132-563MLC
Mfr.Part #
MSS6132-563MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Height :
3.2mm
Max Operating Temperature :
85°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
Inductance Tolerance :
20%
Tolerance :
20%
Inductance-Nom (L) :
56 µH
Width :
6.1mm
DC Resistance (DCR) - Parallel :
380mOhm
Inductance :
56 µH
Current - Saturation :
610mA
Length :
6.1mm
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Max DC Current :
1.15A
RMS Current (Irms) :
1.15A
Datasheets
MSS6132-563MLC
COILCRAFT MSS6132-563MLC
MSS6132-563MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD