MSS6132-562MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-562MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
583
In Stock :
583
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
20%
DC Resistance (DCR) - Parallel :
48mOhm
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Reference Standard :
AEC-Q200
Length :
6.1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 hour ago)
Height :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
6.1mm
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Case/Size Code :
2424
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Inductance Tolerance :
20%
Inductance :
5.6 µH
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Cut Tape
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-40°C
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
5.6 µH
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Test Frequency :
100kHz
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max DC Current :
2.95A
RMS Current (Irms) :
2.95A
Current - Saturation :
2.1A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
SMD/SMT
Shielding :
Shielded
Datasheets
MSS6132-562MLC
COILCRAFT MSS6132-562MLC
MSS6132-562MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD