MSS6132-473MLC
Mfr.Part #
MSS6132-473MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 hours ago)
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
RMS Current (Irms) :
1.3A
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Cut Tape
Test Frequency :
100kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
6.1mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Inductance Tolerance :
20%
Current - Saturation :
720mA
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Inductance :
47 µH
Mount :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
6.1mm
Height :
3.2mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max DC Current :
1.3A
DC Resistance (DCR) - Parallel :
300mOhm
Datasheets
MSS6132-473MLC
MSS6132-473MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD