MSS6132-472MLC
Mfr.Part #
MSS6132-472MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
2
In Stock :
Fixed Inductors
Packaging :
Cut Tape
Test Frequency :
100kHz
Length :
6.1mm
Max Operating Temperature :
85°C
Max DC Current :
3.1A
Width :
6.1mm
Tolerance :
20%
Case/Size Code :
2424
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
Frequency - Self Resonant :
65MHz
DC Resistance (DCR) - Parallel :
43mOhm
Inductance :
4.7 µH
Min Operating Temperature :
-40°C
POWER INDUCTOR
Mount :
Inductance Tolerance :
20%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation :
2.18A
SMD/SMT
RMS Current (Irms) :
3.1A
Height :
3.2mm
Datasheets
MSS6132-472MLC
COILCRAFT MSS6132-472MLC
MSS6132-472MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD