MSS6132-393MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-393MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Height :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
6.1mm
Construction :
RECTANGULAR
Case/Size Code :
Inductance-Nom (L) :
39 µH
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-40°C
Shielding :
Shielded
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max DC Current :
1.45A
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
39 µH
Reference Standard :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) - Parallel :
275mOhm
Test Frequency :
100kHz
Number of Terminations :
2
Width :
6.1mm
Material - Core :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
17MHz
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Tolerance :
20%
Datasheets
MSS6132-393MLC
COILCRAFT MSS6132-393MLC
MSS6132-393MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD