MSS6132-333MLC
Mfr.Part #
MSS6132-333MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packaging :
Cut Tape
WRAPAROUND
REACH SVHC :
Unknown
DC Resistance (DCR) - Parallel :
250mOhm
HTS Code :
Width :
6.1mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
6.1mm
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Number of Terminations :
2
Mount :
Max DC Current :
1.6A
RMS Current (Irms) :
1.6A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 18 hours ago)
Max Operating Temperature :
85°C
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Height :
3.2mm
Inductance :
33 µH
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Current - Saturation :
810mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Tolerance :
20%
yes
Published :
Datasheets
MSS6132-333MLC
COILCRAFT MSS6132-333MLC
MSS6132-333MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD