MSS6132-273MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-273MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Width :
6.1mm
Case/Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max DC Current :
1.75A
Number of Terminations :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SMD/SMT
Height :
3.2mm
Inductance :
27 µH
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) - Parallel :
180mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
27 µH
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
6.1mm
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Reference Standard :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
20%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
Test Frequency :
100kHz
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Contains Lead
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
MSS6132-273MLC
MSS6132-273MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD