MSS6132-273MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-273MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
27 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
Surface Mount :
yes
Inductance-Nom (L) :
27 µH
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Resistance (DCR) - Parallel :
180mOhm
Height :
3.2mm
Tolerance :
20%
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max DC Current :
1.75A
Length :
6.1mm
Case/Size Code :
Width :
6.1mm
Package / Case :
SMD/SMT
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Operating Temperature :
85°C
Construction :
RECTANGULAR
Reference Standard :
AEC-Q200
Datasheets
MSS6132-273MLC
COILCRAFT MSS6132-273MLC
MSS6132-273MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD