MSS6132-223MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-223MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
100kHz
RMS Current (Irms) :
1.9A
Inductance :
22 µH
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
SMD/SMT
Max DC Current :
1.9A
Reference Standard :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) - Parallel :
158mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
Lead Free :
Contains Lead
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
970mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Width :
6.1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance-Nom (L) :
22 µH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Tolerance :
20%
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
20%
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Mount :
Surface Mount
Height :
3.2mm
Length :
6.1mm
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
MSS6132-223MLC
COILCRAFT MSS6132-223MLC
MSS6132-223MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD