MSS6132-223MLC
Mfr.Part #
MSS6132-223MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Max DC Current :
1.9A
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
6.1mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
Current - Saturation :
970mA
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Width :
6.1mm
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
1.9A
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
DC Resistance (DCR) - Parallel :
158mOhm
Inductance :
22 µH
Inductance Tolerance :
20%
Height :
3.2mm
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Datasheets
MSS6132-223MLC
MSS6132-223MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD