MSS6132-183MLC
Mfr.Part #
MSS6132-183MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
58
In Stock :
58
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
6.1mm
Inductance Tolerance :
20%
Case/Size Code :
2424
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Inductance :
18 µH
DC Resistance (DCR) - Parallel :
118mOhm
HTS Code :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 14 hours ago)
Height :
3.2mm
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Width :
6.1mm
Published :
2011
Test Frequency :
100kHz
Max DC Current :
2.05A
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
20%
RMS Current (Irms) :
2.05A
Current - Saturation :
1.04A
Datasheets
MSS6132-183MLC
MSS6132-183MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD