MSS6132-183MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS6132-183MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
18 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
3.2mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 14 hours ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
100kHz
Current - Saturation :
1.04A
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Reference Standard :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Width :
6.1mm
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
20%
Material - Core :
Ferrite
Max Operating Temperature :
85°C
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) - Parallel :
118mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Free :
Contains Lead
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Inductance Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case/Size Code :
2424
Published :
2011
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
RMS Current (Irms) :
2.05A
Package / Case :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape
Max DC Current :
2.05A
Length :
6.1mm
Datasheets
MSS6132-183MLC
COILCRAFT MSS6132-183MLC
MSS6132-183MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD