MSS6132-153MLC
Mfr.Part #
MSS6132-153MLC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
3
In Stock :
3
Width :
6.1mm
Inductance Tolerance :
20%
Length :
6.1mm
Height :
3.2mm
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Current - Saturation :
1.16A
Max Operating Temperature :
85°C
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Tolerance :
20%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
Max DC Current :
2.2A
RMS Current (Irms) :
2.2A
DC Resistance (DCR) - Parallel :
106mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance :
15 µH
REACH SVHC :
No SVHC
Case/Size Code :
2424
Datasheets
MSS6132-153MLC
COILCRAFT MSS6132-153MLC
MSS6132-153MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD