MSRLJ165SC7105MTNA01
Mfr.Part #
MSRLJ165SC7105MTNA01
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0306
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
MSRL
Dielectric :
X7S
Tolerance :
±20%
Width :
1.6 mm
Brand :
Product :
Reverse Geometry Type MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Bypass, Decoupling
Length :
0.8 mm
Lead Spacing :
Base Product Number :
MSRLJ16
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X7S
Voltage - Rated :
6.3V
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Ratings :
Termination :
Standard
Capacitance :
1 µF
TAIYO YUDEN MSRLJ165SC7105MTNA01
MSRL 1 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)