MSR2N5153U3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSR2N5153U3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
3-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
RH POWER BJT
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Features :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Product Status :
Active
Includes :
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Package / Case :
3-SMD, No Lead
Orientation :
B
Transistor Type :
PNP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Connector Type :
Plug Housing
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Housing Color :
Silver
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
U3
Ingress Protection :
Environment Resistant
Package :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Shell Size, MIL :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material Flammability Rating :
Contact Shape :
Circular
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A, 5V
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Contact Size :
22D
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
128
Fastening Type :
Bayonet Lock
Frequency - Transition :
Note :
Contacts Not Included
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Power - Max :
1.16 W
Datasheets
MSR2N5153U3
PNP -65°C ~ 200°C 50µA 3-SMD, No Lead Bulk Free Hanging (In-Line)
MSR2N5153U3 Overview
In this device, the DC current gain is 70 @ 2.5A, 5V, which is the ratio between the base current and the collector current.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 1.5V @ 500mA, 5A.Product comes in the supplier's device package U3.There is a 80 V maximal voltage in the device due to collector-emitter breakdown.
MSR2N5153U3 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A