MS333-10F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS333-10F
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD FRAME 0.524"X1.311" SLDR
Stock
311
In Stock :
311
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Mounting Style :
Surface Mount
Product Status :
Active
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Ventilation :
Type :
Frame
Product :
Shields
Height - Overall :
0.173" (4.40mm)
Masach Tech
Subcategory :
EMI/RFI
Product Depth (mm) :
13.3(mm)
Brand :
Length - Overall :
1.311" (33.30mm)
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Base Product Number :
MS333
Length :
33.3 mm
Packaging :
Tray
Package :
Tray
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Width - Overall :
0.524" (13.30mm)
Mounting Type :
Solder
Thickness :
4.4 mm
Product Height (mm) :
4.4(mm)
Product Length (mm) :
33.3(mm)
RoHS :
Details
Width :
13.3 mm
Material :
Tin-Plated Steel
Datasheets
MS333-10F
Masach MS333-10F
Frame 0.173" (4.40mm) 0.524" (13.30mm) Solder 1.311" (33.30mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 33.3 mm 13.3 mm
MS333-10F Overview
MS333-10F Features
As a type of Frame
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS333-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS333-10F RF Shields applications.
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC