MS135-20S
Mfr.Part #
MS135-20S
Manufacturer
Masach
Description
13.5 X 13.5 X 5MM EMI/RF SHIELD
Stock
897
In Stock :
897
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Package :
Tray
Length - Overall :
0.531" (13.50mm)
Ventilation :
Non-Vented
Product Status :
Active
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Height - Overall :
0.197" (5.00mm)
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Thickness :
5 mm
Width :
13.5 mm
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Product :
Shields
Masach Tech
Packaging :
Tray
Type :
Shield, 1-Piece
Width - Overall :
0.531" (13.50mm)
Length :
13.5 mm
Subcategory :
EMI/RFI
Mounting Type :
Solder
Material :
Tin-Steel (CRS)
Base Product Number :
MS135
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
MS135-20S
Masach MS135-20S
Shield, 1-Piece 0.197" (5.00mm) 0.531" (13.50mm) Solder 0.531" (13.50mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 13.5 mm 13.5 mm
MS135-20S Overview
MS135-20S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS135-20S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS135-20S RF Shields applications.
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC