MS121-00000U-100PG
Mfr.Part #
MS121-00000U-100PG
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Package / Case
Cylinder, Threaded
Datasheet
Download
Description
SENSOR 100PSIG O-RING 100MV 2'
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Maximum Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Output :
0 mV ~ 100 mV (5V)
Operating Pressure :
100PSI (689.48kPa)
Voltage - Rated DC :
5V
Output Type :
Wheatstone Bridge
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination Style :
Cable 2'
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
5V~14V
Port Size :
Male - 0.36 9.14mm O-Ring
Applications :
Industrial Automation
Operating Temperature :
0°C~55°C
Pbfree Code :
yes
Feature :
Temperature Compensated
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Vented Gauge
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Published :
2011
Series :
MSP100
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties MS121-00000U-100PG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0 mV ~ 100 mV (5V), Operating Temperature:0°C~55°C, Package / Case:Cylinder, Threaded, MS121-00000U-100PG pinout, MS121-00000U-100PG datasheet PDF, MS121-00000U-100PG amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties MS121-00000U-100PG ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity Measurement Specialties MS121-00000U-100PG
MSP100 Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge 0°C~55°C 100PSI (689.48kPa) Barbed 0 mV ~ 100 mV (5V) 5V~14V Temperature Compensated
MS121-00000U-100PG Overview
The Cylinder, Threaded package includes this transducer for convenience. In order to ensure reliable performance, the transducers should be set to 0°C~55°C. With a supply voltage of 5V~14V, the transducers can operate well. To keep the transducers operating continuously at rated ambient temperatures, the DC voltage should be 5V.
MS121-00000U-100PG Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Threaded
Operating Temperature: 0°C~55°C