MRS25000C8879FRP00
Mfr.Part #
MRS25000C8879FRP00
Description
RES 88.7 OHM 0.6W 1% AXIAL
Factory Lead Time :
6 Weeks
Power (Watts) :
0.6W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
88.7Ohm
Working Voltage :
350V
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
e3
Published :
Diameter :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
600mW
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Vishay MRS25000C8879FRP00
FIXED RESISTOR, 88.7Ohm, 0.6W, Metal Film,