MRS25000C4229FC100
Mfr.Part #
MRS25000C4229FC100
Description
RES 42.2 OHM 0.6W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.6W
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
Ammo Pack
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Max Power Dissipation :
600mW
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
Resistance :
42.2Ohm
Diameter :
2.5mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Free :
Lead Free
Vishay MRS25000C4229FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 42.2Ohm, 0.6W, Metal Film,