MRS25000C2941FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS25000C2941FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.94K OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.5mm
Resistance :
2.94kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Contact Plating :
Tin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Box (TB)
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.6W
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Construction :
Tubular
Lead Length :
26mm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
MRS25
Power Rating :
600mW
Voltage - Rated DC :
350V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Max Power Dissipation :
600mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Vishay MRS25000C2941FCT00
FIXED RESISTOR, 2.94kOhm, 0.6W, Metal Film,