MRS25000C2373FCT00
Mfr.Part #
MRS25000C2373FCT00
Description
RES 237K OHM 0.6W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
600mW
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
237kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
Lead Length :
26mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
350V
Power (Watts) :
0.6W
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Composition :
Metal Film
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diameter :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Packing Method :
Ammo Pack
Power Rating :
600mW
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Vishay MRS25000C2373FCT00
FIXED RESISTOR, 237kOhm, 0.6W, Metal Film,