MRS25000C2268FRP00
Mfr.Part #
MRS25000C2268FRP00
Description
RES 2.26 OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
2.26Ohm
Diameter :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Published :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Series :
MRS25
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
600mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
350V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.6W
Vishay MRS25000C2268FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.26Ohm, 0.6W, Metal Film,