MRS25000C1788FCT00
Mfr.Part #
MRS25000C1788FCT00
Description
RES 1.78 OHM 0.6W 1% AXIAL
Lead Free
Military Standard :
Not
Diameter :
2.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
ROHS3 Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
Tolerance :
±1%
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.6W
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
600mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
600mW
Wire
Voltage - Rated AC :
350V
Resistance :
1.78Ohm
Voltage - Rated DC :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
EAR99
Lead Length :
26mm
Vishay MRS25000C1788FCT00
FIXED RESISTOR, 1.78Ohm, 0.6W, Metal Film,