MRS25000C1401FC100
Mfr.Part #
MRS25000C1401FC100
Description
RES 1.4K OHM 0.6W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Max Power Dissipation :
600mW
Military Standard :
Not
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.4kOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diameter :
2.5mm
Power (Watts) :
0.6W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tin
Vishay MRS25000C1401FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.4kOhm, 0.6W, Metal Film,