MRS25000C1371FCT00
Mfr.Part #
MRS25000C1371FCT00
Description
RES 1.37K OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
600mW
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
350V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Lead Length :
26mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
1.37kOhm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.6W
Diameter :
2.5mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
350V
Max Power Dissipation :
600mW
Number of Terminations :
2
Vishay MRS25000C1371FCT00
FIXED RESISTOR, 1.37kOhm, 0.6W, Metal Film,