MRS25000C1153FCT00
Mfr.Part #
MRS25000C1153FCT00
Description
RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.6W
Max Power Dissipation :
600mW
Resistance :
115kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated AC :
350V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
600mW
Lead Length :
26mm
Diameter :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Voltage - Rated DC :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
MRS25
Vishay MRS25000C1153FCT00
FIXED RESISTOR, 115kOhm, 0.6W, Metal Film,