MRS25000C1150FCT00
Mfr.Part #
MRS25000C1150FCT00
Description
RES 115 OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Construction :
Tubular
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Metal Film
Power Rating :
600mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated AC :
350V
Power (Watts) :
0.6W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Diameter :
2.5mm
Surface Mount :
MRS25
Lead Length :
26mm
Resistance :
115Ohm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
600mW
Vishay MRS25000C1150FCT00
FIXED RESISTOR, 115Ohm, 0.6W, Metal Film,